Postup pri obkladaní

PRÍPRAVA PODKLADU

Podklad pod výrobkami musí byť rovný, bezprašný a dostatočne únosný, zbavený uvoľnených kúskov omietky alebo muriva. Pred lepením odporúčame odstrániť nerovnosti povrchu podkladu. Pri vysokých teplotách treba povrch podkladu navlhčiť. Podklad sa nesmie pred lepením penetrovať.

PRÍPRAVA VÝROBKOV

Odporúčame ukladať vedľa seba výrobky z rôznych krabíc, aby sa rovnomerne premiešali farebné odtiene. Rubová strana výrobkov sa pred lepením musí očistiť od prachu. Čistenie je potrebné preto, aby prach neznižoval súdržnosť lepidla s výrobkami. Na čistenie je najlepšie použiť drôtenú kefu. Výrobky sa dajú rezať pomocou uhlovej brúsky s diamantovým kotúčom.

LEPENIE

Na lepenie používame cementovú maltu alebo cementové lepidlá bežne dostupné v predajniach stavebných materiálov. Na obkladanie komínov, kozubov alebo iných tepelne namáhaných podkladov odporúčame pružné lepidlá. Lepidlo nanášame na podklad hrebeňovou stierkou veľkosti 8, 10. Lepidlo nanášame naraz len na takú veľkú plochu, aby predčasne nezaschlo, čiže berieme do úvahy momentálne poveternostné podmienky a nasiakavosť podkladu. Spotreba lepidla na 1m2 je cca 3-4 kg.

ŠPÁROVANIE

Výrobky je možné vyšpárovať troma rôznymi spôsobmi:

1) Na podklad nanesieme hrubšiu vrstvu lepidla. Keď vtláčame výrobky do lepidla, ono sa vytlačí do špár a potom ho stačí len zahladiť mokrým štetcom.
2) Špárovaciu hmotu nanášame do špár montážnou pištoľou až po nalepení výrobkov. Dôležitá je správna hustota špárovacej hmoty, aby sa dala z pištole vytláčať, ale aby nevytekala zo špár. Špáry potom upravíme pomocou špachtle alebo štetca.
3) Špárovaciu hmotu nanesieme na celú obloženú plochu, ktorú po chvíli očistíme mokrou špongiou alebo maliarskym štetcom. Odporúčaná šírka špár je 8-15 mm.

Spotreba špárovacej hmoty pri šírke špár 12mm je cca 3 kg na m2.

IMPREGNÁCIA

Hotový nalepený, vyšpárovaný a očistený obklad odporúčame impregnovať hydrofobizačným prostriedkom, ktorý odpudzuje vodu, prepúšťa paru, znižuje špinivosť, zabraňuje tvorbe výkvetov, zamedzuje rastu machu a je ľahko umývateľný. Hydrofobizačný prostriedok sa nanáša natieraním alebo postrekom. Jeden liter prostriedku stačí na impregnáciu cca 5 m2 obloženej plochy.

Postup pri obkladaní
Postup pri obkladaní
Postup pri obkladaní
Postup pri obkladaní